21 paź 2012

Miasto ciszy - Mdina.

Mdina, która przez wzgląd na panujący tu spokój zwana jest miastem ciszy to malutkie (nieco ponad 300 mieszkańców) kamienne miasteczko zbudowane w czasach rzymskich, a także pierwsza stolica Malty. 

Malownicze, ciasne uliczki, którymi przemykają bezszelestnie koty oraz urocze zaułki ukryte za miejskimi murami skutecznie oparły się wpływom nowoczesności i idealnie  zachowały klimat dawnych czasów. Miasteczko można zwiedzać pieszo lub wybrać się na przejażdżkę nastrojową dorożką, jedną z wielu parkujących przed główną brama wejściową.

Mdina to z pewnością jedno z bardziej niezwykłych miejsc. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam miejsca z charakterem, w których jeszcze pobrzmiewa echo minionych dziejów i które przetrwały wieki w prawie niezmienionym stanie. Niesamowite, że są jeszcze miejsca, w których teraźniejszość tak mocno i wyraźnie zderza się z przeszłością.

Katedra Świętego Pawła


Panorama widoczna za murami

Do miasteczka nie ma wjazdu, poza wyjątkami typu pojazd mieszkańca, czy auto dostawcze. Głównym środkiem transportu są bryczki z końmi, chociaż wg mnie najprzyjemniej pokonywać wąskie uliczki pieszo. Miasto otaczają mury z fosą, które miały chronić przed atakami nieprzyjaciela. Obecnie to nietypowe miasteczko emanuje czystym spokojem, a jego największą zaletą jest brak atrakcji, które naruszyły by jego naturalny spokój. Zwykły spacer zamienia się tu w mistyczne doświadczenie. Sprawdźcie koniecznie.

4 komentarze:

  1. Mnie Mdina rozczarowała swoją... maleńkością :) Natomiast mega podobał mi się cichy i niemalże senny Rabat

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie Mdina i Rabat to jak jedno:) Panujący tam spokój bardzo mi odpowiada.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...