11 lis 2012

Święto Niepodległości w Toruniu.

Dzisiaj 11 listopada, a więc wielkie Święto Niepodległości w naszym pięknym kraju! Pojęcie patriotyzmu w obecnych czasach powoli zaczyna przeradzać się w archaizm, a patriotyczna postawa w jakieś niebezpieczne skrzywienie, co niestety smuci i przeraża. Używanie tego pojęcia, przez różne ugrupowania, do  niekoniecznie pozytywnych celów, powoduje jego wypaczenie i zagubienie właściwego sensu. 

Mam, więc taki mały apel, abyśmy nie zapominali, że żyjemy w wolnym kraju, dzięki ludziom, którzy mieli odwagę za niego walczyć i ginąć. Byli bohaterami nas wszystkich i oni przede wszystkim zasługują na pamięć i szacunek. Nie bądźmy zakładnikami głupoty i zawiści, które zatruwają serca i umysły. Odcinam się tu od polityki i medialnych manipulacji na rzecz prawdziwej, ludzkiej czci poległym, dzięki którym mam dzisiaj prawo, choćby napisać ten tekst.

I pozwólcie, że spuentuję to, jakże trafnym cytatem: 

"Patriotyzm powinien polegać na miłości swoich, zbyt często zaś polega na nienawiści obcych. "  K. Przerwa - Tetmajer

Wszystkiego najlepszego Rodacy!

A oto kilka zdjęć z weekendowego Torunia. Uwielbiam to miasto i regularnie, z wielkim sentymentem do niego powracam. Trafiłam tam z miłości i mieszkałam przez pewien czas. Od tego momentu miejsce to wraz z poznanymi tam ludźmi, stanowią bardzo ważny element mojego życia. Więc, gdy tylko nadarza się okazja, nie zastanawiam się długo i już siedzę w maszynie czasu do Piernikowa.
Jest tu ktoś, kto podziela moją miłość?

23 komentarze:

 1. Och! Mądrze. Ja nie mieszkam w pl i muszę napisać, że czy mieszkay w kraju czy na obczyźnie niestety w wielu przypadkach jesteśmy sobie wilkiem - wielka szkoda :/
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, ale nadal nie rozumiem dlaczego tak się dzieje?:(

   Usuń
 2. bardzo lubię Toruń i przed świętami zawsze nabieram chętki na wyprawę tam:)
  życie & podróże
  gotowanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś w tym jest, że w święta do Torunia ciągnie mnie jeszcze bardziej, chociaż wydaje się to już niemożliwe:)

   Usuń
 3. Piekne zdjecia! Nigdy nie bylam w Toruniu, ale uwielbiam polskie miasta i miasteczka ich architekture, historie, klimat. Tesknie za Polska!
  Dziekuje za odwiedziny:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie warto pojechać, bo klimat Torunia przenosi nas w przeszłość, tę piękną i fascynującą przeszłość:) Ja również dziękuje za wizytę:)

   Usuń
 4. Kiedyś, korzystając z tego, że byliśmy z moim wtedy jeszcze przyszłym mężem w Grudziądzu, pojechaliśmy zwiedzić Toruń. Przepiękne miasto, bardzo klimatyczne. Uwielbiam takie klimatyczne miejscowości.

  OdpowiedzUsuń
 5. we Francji jestem z dala od obchodów Święta Niepodległości, ale naprawdę smutno mi się robi, jak czytam, co wyprawiają warszawscy dresiarze przy tej okazji... Święto Niepodległości, czy wojny? krew się leje :<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie!Ich motyw przewodni to chyba - każdy powód jest dobry do wszczęcia zadymy. Żal i żenada...

   Usuń
 6. Toruń jest przepiękny i bardzo się cieszę, że mogę studiować w tak niesamowitym miejscu :) Jak tylko mamy chwilę, albo nie chce nam się siedzieć z dziewczynami na wykładach to wymykamy się żeby pospacerować po Starówce i zjeść pyszne lody u Lenkiewicza :) Ja też mieszkam w pięknym zabytkowym mieście, w Chełmnie i jak ktoś nie był to zapraszam, warto :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Chełmnie również byłam i jest przeurocze:)Dobrze pamiętam,że to miasto zakochanych i jest tam taki pomnik zakochanej pary siedzącej na ławeczce?

   Usuń
 7. Nigdy jeszcze nie byłam w Toruniu, ale widzę, że warto tutaj przyjechać nie tylko dla pierników :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierniki to tylko jeden z aspektów:)Kolejni to Krzyżacy, wiec można się tam poczuć jak Jagienka:)

   Usuń
 8. Uwielbiam Toruń i zatrzymujemy się w nim przy okazji każdej podróży do/z Gdańska.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie byłam w Toruniu, wygląda zachwycająco!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I taki jest, więc gorąco namawiam do odwiedzin tego miasta:)

   Usuń
 10. Oj kochana nawet nie wiesz jaki miód lejesz na moje serce :) toż to moje rodzinne miasto :) tam się urodziłam i wychowałam :) kocham je całym moim serduchem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło, gdyż podzielam całą Twoją miłość:)

   Usuń
 11. To ja podobnie. Studenci to tam mają raj:)
  Również ślę pozdrowienia:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...