12 kwi 2013

Drezno - perła baroku na majówkę.

Life Good Morning
Wielkimi krokami zbliża się weekend majowy. Szare komórki już zwęszyły okazję i pracują na najwyższych obrotach, jak spędzić ten czas, a raczej nie jak, tylko gdzie? Dlatego dzisiaj moja propozycja dla wszystkich, którzy chcą zmienić otoczenie i wyjechać poza granice Polski, ale na tyle blisko, aby w ogóle opłacało się ruszać z domu. Wybór jest prosty - Drezno!
Swego czasu byłam bardzo niechętna zwiedzaniu Niemiec. Z jakiegoś powodu (zapewne nieuświadomione stereotypy) żyłam w błędnym przekonaniu na temat tego kraju. 

Nie trafiałam na ludzi, którzy opowiadaliby o walorach turystycznych Niemiec, a jedynie na takich, którzy jeździli tam w celach zarobkowych i ich życie mijało od wypłaty do wypłaty.

Jednak z czasem człowiek się zmienia, dojrzewa, odkrywa i poznaje. I mnie te zmiany szczęśliwie doprowadziły do wielu ciekawych miejsc. Jednym z nich jest z pewnością Saksonia, z centralnym punktem w postaci Drezna.

Drezno, jako Florencja Północy pełni tę zaszczytną funkcję nie bez powodu. To miasto to istne dzieło sztuki barokowej. Zabytków jest, aż nadmiar, ( co ciekawszych odsyłam po szczegóły do jednego z przewodników po Dreźnie) ale za perłę w koronie miasta uznaje się Pałac Zwinger, wybudowany na zlecenie króla Augusta II Mocnego. Tereny pałacowe są dostępne dla zwiedzających za darmo, więc to idealna opcja, jeżeli ktoś nie jest miłośnikiem wnętrz.

Drezno to jednak nie tylko miasto, w którym mówią wieki, ale też miejsce, w którym  do głosu dochodzi współczesność. Coraz większą popularnością cieszy się Nowe Miasto z klimatycznymi barami i słynnym już Grającym Domem w Kunsthofpassage. Miasto bije rekordy popularności zimą, kiedy świat zjeżdża na tamtejszy Jarmark Bożonarodzeniowy. Dlatego do Drezna się wraca i to wielokrotnie.

Mnie się Drezno niezmiennie kojarzy z Pragą. Oba miasta zapadają w pamięć, oba są jedną wielką niespodzianką. Ja z pewnością wrócę tam jeszcze nie raz i mam nadzieję na dłużej.A jakie są Wasze plany na majówkę?:)

24 komentarze:

 1. Ponieważ historię darzę miłością wielką z zaciekawienie czytałam Twojego posta, chętnie bym je odwiedziła i pozwiedzała z zainteresowaniem, ale może kiedyś... :)

  P.S-Fotografia "Chwila przed burzą" powaliło mnie na kolana, czuć tą wilgoć i zbliżający się niepokój przez monitor :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Drezno odwiedziłam bardzo dawno, wspaniałe zdjęcia a faktycznie to przed burzą jest niczym magiczny przekaz.
  Praga nie była tak zniszczona i jest piękna ale taka "ciemna" Drezno jest śliczne bo bardziej otwarte na rzekę. Zresztą już sama nie wiem!  OdpowiedzUsuń
 3. Wiem ,że to ładne miasto, widać to zresztą na Twoich zdjęciach. Ciągle mi jednak nie po drodze do tego miasta. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja na majówkę pragnę wyrwać się za miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też kiedyś myślałam, że Niemcy pod względem turystycznym nie mają wiele do zaoferowana, był to jeden z moim większych błędow. Teraz uwielbiam wypady do zachodnich sąsiadów.;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale kusisz :( Dresden jest na mojej liscie od dawna i jakos nigdy sie wyrwalismy przez te durne studia i prace nie wyszlo. Chociaz nawet dobrych znajomych tam mamy.
  Przynajmniej z tOba sie dzisiaj na mala wycieczke wybralam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam okazję odwiedzić Drezno już parę razy i za każdym razem znajduję coś ciekawego. Warto się tam wybrać.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja za tydzień wybieram się na jednodniową wycieczkę po Berlinie :D Mam nadzieję, że uda mi się chociaż najważniejsze i najpiękniejsze miejsca zwiedzić :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ah ten majowy weekend. niby taki sam jak 52 inne weekendy w roku a tak 'hucznie' obchodzony...

  W tamtym roku byłe w Hiszpanii. W tym roku zostanę w jednym z największych dzieł sztuki: współczesnej stolicy streetartu. W Bristolu. :)

  Dresden kojarzy mi się niechlubnie z jednym z większych miast po wschodniej stronie Muru. Ale fakt. Ładnie tam
  No i tam po raz pierwszy sobaczyłem Solaris'a poza granicami Polski (2002?). Ale to chyba mało ważne. Ważne że Solaris dziś to jedna z największych firm znana na całym świecie. Jej wynalazki jeżdżą po większości miast Europyi nie tylko... Z Polski. Szkoda ze to jedyny polski towar exportowy :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś przejeżdżałam i zachwytom nie było końca. Teraz mi o Dreźnie przypomniałaś więc wpisuję na listę moich miejsc do zobaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię takie zabytkowe budynki. Ach...

  Ja zamierzam majówkę spędzić rowerowo. ^^

  OdpowiedzUsuń
 12. zamek jest super!
  moja majówka zapowiada się na wodzie:)
  Blog o życiu & podróżach
  Blog o gotowaniu

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja właśnie planuje weekend majowy i również pierwsze co odrzuciłam to NIEMCY - chyba rzeczywiście rządzą nami stereotypy ,gdyż miasto rzeczywiście ,warte zobaczenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Miasto zdecydowanie warte odwiedzin!:) Co więcej, czuje się tam jakiś taki wschodni klimat, jakby duchy naszych słowiańskich przodków wciąż tam żyły. Zresztą kawałek na wschód od Drezna wciąż są enklawy Serbów Łużyckich, tak więc można usłyszeć znajomą mowę i zobaczyć napisy na ulicach w zrozumiałym dla nas narzeczu.
  Co więcej ceny we wschodnich Niemczech są już niepokojące bliskie tym naszym. Oczywiście to niestety nasze gonią ichnie...

  OdpowiedzUsuń
 15. Zrobiłaś mi ogromną przyjemność, bo właśnie Drezno i Praga są na mojej liście do zwiedzenia (kiedyś)....A co do zdjęć to może załóż sobie konto na Gooogle+ gdzie będziesz mogła robić albumy i prezentować więcej zdjęć albo zainstaluj Picasę gdzie też jest ta opcja? Moje plany działowe są skromne, gdyż z pewnością spędzę wolne dni na działce, która mimo iż rekreacyjna wymaga sporo pracy choćby przy pielęgnacji kwiatów (mam ich sporo w przeciwieństwie do czasu, którego mam mało).Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo udane zdjęcia i ciekawie przedstawione miasto :)
  Ja sama właśnie główkuję intensywnie, gdzie spędzić majówkę... :)
  Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ewuniu, zapraszam do mnie po odbiór wyróżnienia i ewentualne do kontynuacji zabawy w nominacje!

  OdpowiedzUsuń
 18. Też miałam błędne mniemanie o Niemczech do czasu, aż tam pojechałam. Można tam znaleźć niezwykle piękne zakątki, zarówno w miastach, jak i na terenach bardziej wiejskich:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Piękne zdjęcia. Super przedstawione miasto. Pozdrawiam z Warmii :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Marzy mi się Drezno, ale chyba dopiero ziści się na przyszłoroczną majówkę :)

  OdpowiedzUsuń
 21. jeszcze nie bylam :) w te majowke nie wypali, bede w Warszawie.. zawsz cos :)
  niezla architektura.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...