16 maj 2014

Lubomierz - podążając śladami Kargula i Pawlaka.

Lubomierz to małe miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, któremu cześć i chwałę przyniósł  kręcony tu przed laty kultowy film "Sami Swoi". O tym jak bardzo pomogło to zaistnieć miastu, przekonujemy się już na wjeździe, gdzie wita nas symboliczny płot z napisem tytułowym filmowego hitu. Jest to bardzo dobry patent, który skutecznie ściąga uwagę przejezdnych, o czym przekonaliśmy się na własnej skórze.
Trafiamy tam uwiedzeni właśnie tym sprytnym sposobem po drodze na weekend majowy. Parkujemy w zabytkowym rynku, który wita rzędem kolorowych kamieniczek oraz pomnikiem postawionym ku czci ofiar epidemii, jaka nawiedziła miasto w XVIIIw.
Odrestaurowany i przebudowany po licznych pożarach ratusz, z dumą eksponuje tablicę, na której w chronologicznym skrócie odnotowano dzieje miasta. Niekoniecznie łaskawa była historia dla Lubomierza. Na jego tyłach straszy ponad 3 metrowy pręgierz pamiętający rzeczy, o których nie śniło się filozofom. Wolę nie dociekać, czego był świadkiem.
Nieopodal uwagę przykuwa większe, niż w pozostałych rejonach skupisko ludzi. Podchodzimy bliżej i wszystko staje się jasne. To sztandarowy punkt miasta - muzeum Kargula i Pawlaka. Ciężko byłoby go nie zauważyć, ponieważ bramy strzegą właśnie ich podobizny o rozmiarach przekraczających nawet moje dostojne 163cm;) Przyznaję, że nieczęsto się to zdarza, więc mi zaimponowało. Musiałam się trochę naczekać, zanim wejście opustoszeje, ale jak widać zadanie zwieńczone sukcesem. 

Muzeum mieści się w niezwykłej XVI w. kamieniczce i jest bardzo kameralne. Właściwie to tylko dwa niewielkie pomieszczenia, jedno wypełnione eksponatami z filmu oraz drugie, w którym z projektora wyświetlana jest wspomniana komedia.
Ta prosta sceneria idealnie oddaje ducha filmu, dodatkowo potęgowanego przez bardzo przyzwoitą cenę wstępu w sumie 3 zł. Wreszcie muzeum na które mnie stać. Cena niedzisiejsza, zupełnie jak moje dochody. Mój stan konta zatrzymał się najwidoczniej jeszcze w czasach, kiedy atrakcje oscylowały przy takich kwotach. Tym mocniej czuje się potrzebę wsparcia tej radosnej inicjatywy, serwującej już od progu solidną dawkę dobrego humoru.  
Muzeum dysponuje oryginalnymi eksponatami z filmów takimi jak nakrycia głowy Kargula i Pawlaka, granat do świątecznego ubrania, radio czy pamiętny św. obraz. Dla fanów filmu to prawdziwa gratka, dla pozostałych...sami zdecydujcie.
Gdyby ktoś miał wątpliwości, na co komu takie muzeum to moim zdaniem pełni ono niezwykle ważną, aczkolwiek zapomnianą funkcję. Strzeże dobrego nastroju narodu polskiego przypominając, że poczucie humoru nie boli. Niby tak niewiele, a wystarczy.
Jednak pomimo, że Lubomierz stał się znany dzięki tej szczególnej produkcji to nie można pominąć całej masy filmów, dla których również stał się on miejscem akcji. Przypomina o tym alejka filmowa. Z okazji corocznych festiwalów filmowych miasto odwiedzają największe znamienitości kina. Swoje pamiątkowe tablice mają tu m.in. S. Tym, Zbigniew Cybulski i Anna Dymna. Wychodzi na to, że już przed nami zachwytów nad Lubomierzem było co nie miara.
Kiedy zakosztowaliśmy tej uczty wspomnień, wyruszyliśmy odkryć co jeszcze Lubomierz ma do zaoferowania. Małe miasta lubię za to, że wszystko co warto zobaczyć jest w zasięgu kilku kroków. Pojazdy zmechanizowane są tu zbędne, bo nawet ci którzy nie przepadają za chodzeniem nie mogą narzekać na zbyt duże odległości.
Po wyjściu z muzeum nasz wzrok przykuł Kościół Św. Maternusa i klasztor obecnie zaadoptowany na internat Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Warto go obejść, ponieważ na jego tyłach znajduje się sielski zaułek z małym stawem, będący idealnym miejscem do ucieczki przed zgiełkiem tego hucznego miasta;) 
Zanim tam zniknęliśmy zajrzeliśmy po drodze do "Galerii Za Miedzą" usytuowanej w pięknym budynku dawnego kościoła ewangelickiego. I choć galeria była nieczynna to samo przebywanie w towarzystwie wspomnianej budowli było bliskim obcowaniem ze sztuką. 
Jako wielbicielka staroci czułam się tam bardzo usatysfakcjonowana.  Z pewnością jeszcze wiele miejsc czeka do odkrycia w tym miasteczku, nie mniej my mieliśmy przed sobą spory kawałek drogi i na tyle zwiedzania całkowicie nas na początek zaspokoiło. 
Może Wy byliście i dodacie coś od siebie? A jeśli nie to czy chcielibyście podążyć tropem Kargula i Pawlaka?

24 komentarze:

 1. Kargul i Pawlak leciał kiedyś co święta, dobra stara polska komedia. Ja nie byłem, ale chętnie się kiedyś wybiorę. Zgadzam się, ze male miasteczka są fajne. Po zdjęciach widać, że Lubomierz to śliczne miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładnie, ale można by jeszcze trochę odrestaurować, dopracować. Te miejsca jednak jest daleko ode mnie i na razie nie biorę pod uwagę jego odwiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubomierz to fajne miasteczko, oczywiście kojarzy się z Kargulem i Pawlakiem. Mi również kojarzy się z muzeum habitów, które miałam tam okazję oglądać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wzrost jest nie tylko dostojny ale i idealny :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kargula i Pawlaka spotkalam ;-) kilkanascie lat temu w Muzeum Figur Wsokowych w Miedzyzdrojach.Z checia wybralabym sie do Lubomierza, wyglada interesujaco w Twojej relacji, a ja lubie takie male miasteczka.Ale pewnie nigdy nie bedzie dane mi tam dojechac.Cena biletu jest, ze tak napisze szokujaca.

  OdpowiedzUsuń
 6. jestem ciekawa jakie wrażenie wywarł na Was sam kościół z ołtarzem ze szklanymi trumnami wraz z relikwiami świętych :)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jest tam coś takiego?! Kościół był zamknięty, więc nie było okazji sprawdzić.

   Usuń
 7. Oooo jeju, gdybym zwiedziła to miasteczko, cieszyłabym sie jak dziecko! :)
  ps. chyba mi sie nawet zrymowało ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pomimo tego, że oglądałam ich chyba z 1000 razy, to za każdym razem tak samo mocno mnie bawią. Na pewno kiedyś wybiorę się ich tropem :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo chętnie! Też mam sentyment do tej komedii a poczucie humoru to jedna z tych niewielu " rzeczy" , bez których życie jest nieznośne :))

  OdpowiedzUsuń
 10. kolejny punkt do odwiedzin na liście. tylko najgorzej z czasem :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Wspaniałe miejsce! Urocze są te kolorowe kamieniczki, nie mówiąc już o muzeum! Z chęcią się tam wybiorę któregoś dnia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. co ja moe dodac od siebie? Hm..." sady sadami a sprawieliwosc musi byc po naszej stronie!"

  OdpowiedzUsuń
 13. Co prawda osobiscie nie bylam, ale podoba mi sie bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 14. Miasteczko wielce klimatyczne. Dobrych tekstów w Samych Swoich jest co nie miara. Mnie przypadł do gustu ten, wiecznie aktualny - "A ty co taki zadowolony, jakby rząd upadł?";)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ależ pięknie uchwyciłaś miasteczko, jakby było wyludnione. Całkiem jak na filmie, kiedy bohaterowie wracali po wojnie przez miasto do Samych Swoich i Kargulowej Mućki. Sympatyczne miejsce. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 17. Pręgierz powiadasz? A nie pomyliłaś z nepomukiem? Chodzi o Jana Nepomucena, sztandarową ikoną czeskiego chrześcijaństwa do zwalczania herezji Jana Husa... oj, mieli Janowie trochę do roboty w religii.
  A pomysł z drogowskazami do filmowych miast w miejscu nagrywania kultowej polskiej komedii - świetny :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Miasto obok mojego rodzinnego. Swego czasu bywałam w Lubomierzu na jego święcie, na którym kiedyś nawet wystąpiło Ich Troje :P Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Chm, proszę nie zapominać, że Lubomierz Lubomierzem, ale domy Kargula i Pawlaka stoją pod Wrocławiem, ba są nawet potomkowie tego słynnego kota, co z Miasta Łodzi pochodzi :) Film był kręcony trochę tam, a trochę w Dobrzykowicach :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Warto widać odwiedzić, tylko trochę za daleko. Może przy okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 21. w Lubomierzu kręcono kilka scen , Dobrzykowice to jest klimat

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...