10 cze 2015

Muzeum Wsi Opolskiej - propozycja na 1 dniowy wypad.

Macie wolny dzień lub weekend i nie wiecie co zrobić z czasem? Kierujcie się do Opola. Tuż przy głównej drodze, przed wjazdem do miasta zastaniecie miejsce, które zagospodaruje Wam czas na kilka godzin, gdzie będziecie mogli puszczać dzieci, bez nerwowego oglądania się na boki i gdzie przypomnicie sobie jak dobrze czasami wyrzucić kalendarz i po prostu być. W Muzeum Wsi Opolskiej - ekspozycji pod gołym niebem, zapomnicie o tradycyjnych galeriach i wystawach i zachłyśniecie się nieprawdopodobną ciszą i spokojem.

Obejmujący 10 ha zielony obszar przeniesie Was do czasów wsi znanej tylko z opowiadań i filmów. Wspaniałe drewniane chaty zarówno bogatszej jak i biedniejszej części społeczności, wiejskie gospodarstwa, miejsca pracy ówczesnych mieszkańców - młyn, wiatraki, sklep czy szkoła wiejska stanowią idealny sposób na zderzenie ówczesnych czasów z minionymi, ale jeszcze nie tak zaszłymi. 

W tym wyjątkowym skansenie uciekniecie od wariactwa, hałasu i smogu dużych miast, odsapniecie od gonitwy dnia codziennego i wirtualnych zmartwień, przeniesiecie się do krainy dawnej wsi, gdzie nawet czas nie ma już siły zapierniczać. Wystarczy tylko wejść do środka i zapomnieć o XXI wieku.

Jak dla mnie to taka alternatywa dla psychiatryka. Kiedy rzeczywistość ze swoją najbrzydszą gębą depcze nam po piętach, kiedy gonią terminy, toniemy w bieżących sprawach i wydaje  się, że nasze problemy przerosły już nawet najwyższe szczyty tzn., że czas się spakować i wyruszyć. Gwarantuję powrót z umysłem spokojnym jak woda.

Wewnętrzny krzyk ucichnie, spłynie błogość płynąca z odnowionej relacji z naturą, pojawi się namiastka prawdziwego życia. Umilknie bezlitosny świat bezczelnie domagający się uwagi, zamieni się na ten zaprzeszły, w którym wszystko służyło czemuś, gdzie praca dawała realne efekty i w którym za oknem wyzierały łąki i zagrody ze zwierzętami, zamiast blokowisk z czasów komuny.
Skansen to fantastyczne miejsce dla najmłodszych, którzy mogą przekonać się na własne oczy, że masło, mąka i mleko nie pochodzą z Biedronki czy Tesco.

Muzeum zwiedza się jedną z dwóch ścieżek do wyboru. Według planu zajmuje to godzinę lub dwie, chociaż my spędziliśmy tam 3h i gdyby nie głód, który nas pokonał to mielibyśmy co robić przez następne tyle. Dla tych bardziej zapobiegliwych jest tam miejsce na piknik, więc warto zaopatrzyć się w prowiant, aby jak najdłużej móc korzystać z uroków wiejskiej sielanki.

W poszczególnych zagrodach pracownicy muzeum opowieściami przybliżają ówczesne życie na wsi, a robią to z taką pasją, że pojawia się żal, kiedy ich historie dobiegają końca. Pani z karczmy z przyjemnością oprowadza nie tylko po wiejskim barze i sklepiku, ale również po ziołowym ogródku i snując opowieści o ptasich koncertach, obdarowuje ziółkiem do domowej kolekcji. Gdzie indziej Pan prezentuje, jak działa młyn i opowiada o pracy na wsi, a co chętniejszych zagania do roboty, zaś nauczycielka w wiejskiej szkole prowadzi lekcję, prezentuje dawne formy kary dla niegrzecznych dzieci, a także pozwala wypróbować pisanie gęsim piórem.
Wstęp kosztuje raptem 10zł dla osoby dorosłej i 5 zł ulgowy, natomiast w poniedziałki jest bezpłatny. Wydatek jest symboliczny natomiast wrażenia pierwszorzędne. Nie wiem czy to Was przekonuje, ale ja już planuję powrót. Jeżeli znacie podobne miejsca to podzielcie się w komentarzach. Mam zamiar odwiedzić wszystkie. 
Adres:
Muzeum Wsi Opolskiej,
Ul. Wrocławska 174,
45-835 Opole

38 komentarzy:

 1. Bardzo lubię takie miejsca. Od razu skojarzyłem sobie podobne do tego opolskiego, koło mnie. Mam tu na myśli Białostockie Muzeum Wsi. Też warto tam pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja w sezonie letnim rekonstruuję. Jestem odtwórcą historycznym :) moim marzeniem na ten rok jest trzynastowieczny Wolin. Magia. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja droga, do Opola mam w miarę blisko...
  Skansem odwiedziłam, ale chętnie pojadę jeszcze raz. Śliczne fotki.
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam. Uwielbiam. Muszę odwiedzić jeszcze raz :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już chcę tam wrócić! Tym razem z workiem prowiantu na calusieńki dzień:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ile to km od Wrocka? Bo zdecydowanie chcę tam trafić! PS Chyba się minęłyśmy we Wrocku ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Około 80km. Polecam bardzo. Jak to się minęłyśmy?:)

   Usuń
  2. Tak mi się wydaje po tym zdjęciu, że Cię już widziałam :) Mam pamięć do twarzy :)

   Usuń
  3. Najlepiej jechać a4 w kierunku Katowic i zjechać na zjeździe Opole/Nysa. Potem prosto przez m.in. Wrzoski. Muzeum jest po lewej stronie, jest tam też spory parking. Zapraszamy nie tylko do Muzeum ale też na Wyspę Bolko i do Zoo ;)

   Usuń
 7. Tam mnie jeszcze nie było :) Jeśli lubisz skanseny to polecam ten w Sanoku (jak kiedyś będziesz jechać na Duklę to wybierz się kawałek dalej :D)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Duklę już mi ktoś reklamował, to teraz wpisuję jeszcze Sanok. Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

   Usuń
 8. Byłam tutaj jako opiekun, gdy moja córcia chodziła do 2 klasy. Dzieciom i dorosłym bardzo się wycieczka podobała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłam tam jakieś 15 lat temu! <3 O rany, jak mnie na wspomnienia wzięło. Uwielbiam tego typu muzea <333333333

  OdpowiedzUsuń
 10. Ładnie napisane :). To chyba stały punkt wycieczek młodzieży wczesnoszkolnej z całego Dolnego Śląska, ale myślę że rzeczywiście warto się wybrać ponownie i spojrzeć na skansen dorosłym okiem. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ładnie napisane :). To chyba stały punkt wycieczek młodzieży wczesnoszkolnej z całego Dolnego Śląska, ale myślę że rzeczywiście warto się wybrać ponownie i spojrzeć na skansen dorosłym okiem. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Cześć,
  A czy do chat też można zajrzeć i czy w środku są też zrobione wiejskie izby? Bo na zdjęciach widać je tylko z zewnątrz, a uważam, że jednak atmosferę skansenu dużo bardziej budują wnętrza...

  OdpowiedzUsuń
 13. Witaj :) Polecam Ci także Skansen Wsi Lubelskiej. Choć w nazwie występuje słowo "wieś", to ekspozycja obejmuje również dawne prowincjonalne miasteczko. Opisałam to na swoim blogu, zapraszam Cię do lektury, zobaczysz namiastkę tego, co tak naprawdę można tam zobaczyć. Naprawdę warto. Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Rany, jakie przesliczne, kojace zdjecia! Zakochalam sie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale śliczne miejsce...super wycieczka:)
  pozdrawiam słonecznie

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeśli będę w okolicy z chęcią odwiedzę to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Chyba najczęściej odwiedzany przeze mnie skansen. Warto tam być w okolicy wielkanocy na jarmarkach świątecznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i na Nocy Muzeów - wtedy podświetlają wszystkie budowle :)

   Usuń
 18. Ależ sielanka! Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń
 19. Chętnie odwiedzam skanseny, więc chętnie się wybiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Niestety nie wystarczyło mi czasu na zwiedzenie tego skansenu. Jest plan na powrót! Bardzo mi się podoba to co widzę na zdjęciach, a w rzeczywistości musi być tam dopiero cudnie!

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo fajne miejsce, jeszcze nigdy nie byłam w takim muzeum, ale widać, że można się tam przenieść w inne czasy :))))))

  OdpowiedzUsuń
 22. Pisanie gęsim piórem - chciałabym spróbować. Miejsce sielskie i anielski. Szkoda tylko, że ode mnie tak daleko i raczej na weekend nie da rady się tam wybrać.
  Z innych skansenów mogę polecić coś z północy Polski - Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

  OdpowiedzUsuń
 23. Idealne miejsce na wypoczynek!

  OdpowiedzUsuń
 24. I pomyśleć, że 26 lat temu to nie było Opole tylko Bierkowice. Wspaniałe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 25. Miejsce o ile sielskie o tyle urocze :)

  OdpowiedzUsuń
 26. W naszej okolicy na pewno spodobałby Ci się Skansen w Olsztynku :) Z tym, że to drugi koniec Polski... chętnie wybralibyśmy się tam na niedzielny piknik :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Zupełnie moje klimaty . Niesamowite miejsce .

  OdpowiedzUsuń
 28. Ten skansen to dla mnie wpomnienia z dziecinstwa:)))

  OdpowiedzUsuń
 29. W Opolu byłam rok temu, ale do Skansenu nie dotarłam, czego bardzo żałuję. Dzięki więc za tę relację, robiącą dodatkowy smak :))

  OdpowiedzUsuń
 30. Byłem, byłem i również polecam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...