14 sie 2015

T. Hodgkinson "Stary wspaniały świat" - poradnik gospodarzenia na każdą porę roku.

Niezaprzeczalnie na wszystko przychodzi właściwy moment. Jest czas życia i umierania, czas zabawy i zadumy, czas niezgody i czas akceptacji. Podobnie jest z książkami. Na określonych etapach życia trafiamy na lektury adekwatne do naszych aktualnych potrzeb i możliwości. Odnajdujemy w nich drogowskazy, odpowiedzi i samych siebie odzianych w czyjeś słowa. Kilka zdań potrafi wywrócić nasz świat do góry nogami, odgrzebać głęboko pochowane marzenia, a w rezultacie odmienić całe życie.

Dzisiaj zapraszam na taką właśnie publikację. Moje odkrycie ostatnich miesięcy, które uczy, bawi, a co najważniejsze funduje powrót do dawnych zwyczajów, prezentując zapomniany już sposób na życie. Udowadnia, że są tacy, którzy próbują jeszcze reanimować "stary świat" domagając się należnej im wolności i że kimś takim może zostać każdy z nas.

"Stary wspaniały świat" Toma Hodgkinsona - praktyczny poradnik gospodarzenia, czyli sztuka dbania o samego siebie to pouczający, a zarazem zabawny tekst o powrocie do minionego świata i umiejętności dobrego życia. Autor w sposób przyjazny czytelnikowi i rozbrajająco szczery opisuje swoje perypetie związane z próbami prowadzenia gospodarstwa i celebrowania życia na starodawny sposób. Taki styl egzystencji nie jest ani prosty, ani pozbawiony rozczarowań, jednak ponad wszystko satysfakcjonujący i prawdziwy. Jego godne podziwu zaangażowanie momentami przypomina dziecięce zmagania, które choć często kończą się niepowodzeniem, stanowią wartościowe i pouczające lekcje. 

"Prawda, piękno, ból, nieszczęście - te rzeczy faktycznie chce zlikwidować współczesny świat, podczas gdy my w starym świecie stawiamy im czoła każdego dnia."

Próba powrotu do dawnych tradycji to w rzeczywistości sztuka odnalezienia szczęścia w prostocie. Ucieczka od konsumpcjonizmu i potrzeba samowystarczalności to ostatnie oręża na drodze do odzyskania wolności i uniezależnienia się spod jarzma rządu i wszechobecnych korporacji.
W ślad za autorem miesiąc po miesiącu zgłębiamy kalendarz gospodarzenia i poznajemy kolejne obyczaje oraz techniki mające na powrót zbliżyć nas do przyrody. Od pieczenia chleba poprzez warzenie piwa, a na biesiadowaniu kończąc wchodzimy w realia naszych przodków. Porzucenie pozornego świata komfortu to długa i wyboista droga, która jednak warta jest poniesionego trudu.

"Byłoby jednak błędem sądzić, że stary wspaniały świat był całkowicie pozbawiony udogodnień. W rzeczywistości był bardziej zmysłowy, a ludziom do szczęścia wystarczały drwa trzaskające w kominku, wino i muzyka. Istniało wiele przyjemności. Może chodzi o to, że zanim klimatyzacja i centra handlowe wyrównały wszystko do jednego poziomu, wiedliśmy życie pełne kontrastów. Raz było bardzo zimno, innym razem bardzo gorąco. Po okresie postu następowały święta. Po gorzkich łzach przychodziły rubaszne żarty. Życie było pełne pasji."

Nie wiem jak Was, ale mnie to całkowicie ujęło i 

19 komentarzy:

 1. Coś w tym jest. Ludzie żyją za szybko, za głośno. A światła miast oślepiają i zaślepiają. Spotykam coraz więcej ludzi, którzy "wracają do przeszłości" i są z tym szczęśliwi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Musi być ciekawa książka. Wszystko ma swój czas - powtarzam to od lat :) Pozdrawiam wakacyjnie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce, ale bardzo mnie zaciekawiła. dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten powrót do natury to coś, za czym i ja tęsknię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja tez o książce nie słyszałam ale cieszę sie, ze przeczytałam o niej u ciebie.:) Już sobie nawet w antykwariacie zamowilam.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ksiazka juz u mnie, wprawdzie po niemiecku ale myslalam, ze meza moze zainteresuje;) O dziwo ma dzialanie bardzo odstresowujace... i na dodatek wciaga. :) Ciesze sie, ze traafilam na Twoja recenzje :)

   Usuń
  2. Powiem Ci, ze na mnie też działała bardzo odprężająco. Darowała mi dużo spokoju w opisach tych wszystkich czynności. Cieszę się, że Ci przypadła do gustu:) Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 6. ah, nie wiesz nawet jak bardzo marzę o takim powrocie. Czasem aż czuję, że urodziłam się nie w tej epoce, co miałam... że moja dusza jest stara, gdzieś z przełomu XIX i XX wieku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy poradnik! Ciekawa tematyka... Pozdrawiam i zapraszam do siebie! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj :)
  Trochę nadrabiam moją 2-tygodniową nieobecność ;)
  Zaciekawiłaś mnie tą książką, choć ja ostatnio chłonę literaturę podróżniczą :)))
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo interesująca pozycja - koniecznie muszę nabyć tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki za polecenie, podoba mi się ten fragment z okładki, że najważniejsze to dbać o siebie - wiele w tym racji!

  OdpowiedzUsuń
 11. Życie było pełne pasji- to do mnie przemawia! Piwa warzyć nie będę, chleb już piekłam( rękami ukochanego mężczyzny) i z przyjemnością sięgnę po tę lakturę, dziękuję. :))

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo dobry poradnik :) Mnie pasuje :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetnie prezentuje się ten podręcznik, ale nie czytałam go :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wydaje się być bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Całkiem ciekawa propozycja :) muszę ją znaleźć w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 16. W preszłości odnajduję mądrość, a to co było złe -przewartościowuję...
  Ciekawa propozycja, zachęciłaś mnie...:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...